Jest to na ogół trzecie kolejne badanie USG w ciąży, którego celem jest (oprócz oceny tych samych elementów, co w drugim trymestrze) ocena położenia dziecka.
Dodatkowo, bardzo ważna jest kontrola wzrastania i dojrzewania płodu, a także uchwycenie nieprawidłowości płodowych. Wykonując w trzecim trymestrze ciąży badanie USG bardzo ważne jest uchwycenie wewnątrzmacicznego ograniczenia lub zahamowania wzrastania płodu lub jego makrosomii. Uchwycenie tych zmian determinuje dalsze postępowanie kliniczne. Rozpoznawane są one za pomocą płodowej biometrii ultrasonograficznej. Oceniane są te same parametry, co w drugim trymestrze ciąży. Lokalizuje się także łożysko oraz ocenia stopień jego dojrzałości. Ocenie podlega również grubość łożyska oraz ewentualne zmiany strukturalne lub cechy przedwczesnego oddzielania.
Bardzo ważna jest również ocena ilości wód płodowych. Nieprawidłowa ilość wód płodowych może mieć ogromny wpływ na przebieg ciąży w III trymestrze. O ile wielowodzie może doprowadzić do pojawienia się przedwczesnej czynności skurczowej mięśnia macicy i rozpoczęcia porodu, o tyle małowodzie może być istotnym sygnałem niewydolności łożyska. Zaburzenia w ilości wód płodowych mogą być też sygnałem istnienia wad płodu. Ocena ilości płynu owodniowego przeprowadzana jest prawidłowo w czterech kieszonkach zawierających płyn przy tym samym przekroju.
W tym okresie wykonuje się też badanie dopplerowskie przepływów w tętnicy pępowinowej płodu, tętnicy środkowej mózgu i tętnicach macicznych. Okreslamy w ten sposób dobrostan płodu, czy nie grozi mu niedotlenienie.
Przeprowadzenie badania nie wymaga specjalnego przygotowania pacjentki. W trakcie badania pacjentka obserwuje obraz dziecka na dodatkowym monitorze i jest informowana o przebiegu badania. Każda Pacjentka otrzymuje płytkę DVD z nagranym filmem z badania USG oraz zdjęcia wysokiej jakości.
Zobacz także: