Oferujemy specjalistyczne usługi w zakresie
Diagnostyki Ultrasonograficznej:
  • USG genetyczne
  • USG II i III trymestru ciąży
  • USG 3D/4D
  • USG Doppler
  • USG ginekologiczne
Bełchatów, ul. Nehrebeckiego 43
Rejestracja telefoniczna:  885 230 500

Dzięki nam po raz pierwszy zobaczysz wyraźny obraz swojego maleństwa jak również będziesz miała pewność, że Twoje dziecko rozwija się prawidłowo...
Kontakt

 b.jpg

Umów się na wizytę!

ul. Nehrebeckiego 43
97-400 Bełchatów
Rejestracja telefoniczna:

885 230 500 

Specjalistyczna archiwizacja badań USG przy pomocy programu ViewPoint z możliwością odtworzenia badania na życzenie!

Skip Navigation Links > Start > USG III trymestru ciąży

USG III trymestru ciąży

Badanie ultrasonograficzne w trzecim trymestrze wykonywane jest pomiędzy 28 a 32 tygodniem ciąży.

Jest to na ogół trzecie kolejne badanie USG w ciąży, którego celem jest (oprócz oceny tych samych elementów, co w drugim trymestrze) ocena położenia dziecka.

Dodatkowo, bardzo ważna jest kontrola wzrastania i dojrzewania płodu, a także uchwycenie nieprawidłowości płodowych. Wykonując w trzecim trymestrze ciąży badanie USG bardzo ważne jest uchwycenie wewnątrzmacicznego ograniczenia lub zahamowania wzrastania płodu lub jego makrosomii. Uchwycenie tych zmian determinuje dalsze postępowanie kliniczne. Rozpoznawane są one za pomocą płodowej biometrii ultrasonograficznej. Oceniane są te same parametry, co w drugim trymestrze ciąży. Lokalizuje się także łożysko oraz ocenia stopień jego dojrzałości. Ocenie podlega również grubość łożyska oraz ewentualne zmiany strukturalne lub cechy przedwczesnego oddzielania.

Bardzo ważna jest również ocena ilości wód płodowych. Nieprawidłowa ilość wód płodowych może mieć ogromny wpływ na przebieg ciąży w III trymestrze. O ile wielowodzie może doprowadzić do pojawienia się przedwczesnej czynności skurczowej mięśnia macicy i rozpoczęcia porodu, o tyle małowodzie może być istotnym sygnałem niewydolności łożyska. Zaburzenia w ilości wód płodowych mogą być też sygnałem istnienia wad płodu. Ocena ilości płynu owodniowego przeprowadzana jest prawidłowo w czterech kieszonkach zawierających płyn przy tym samym przekroju.

W tym okresie wykonuje się też badanie dopplerowskie przepływów w tętnicy pępowinowej płodu, tętnicy środkowej mózgu i tętnicach macicznych. Okreslamy w ten sposób dobrostan płodu, czy nie grozi mu niedotlenienie.

Przeprowadzenie badania nie wymaga specjalnego przygotowania pacjentki. W trakcie badania pacjentka obserwuje obraz dziecka na dodatkowym monitorze i jest informowana o przebiegu badania. Każda Pacjentka otrzymuje płytkę DVD z nagranym filmem z badania USG oraz zdjęcia wysokiej jakości.

Zobacz także: